Zaproszenie na wernisaż wystawy „Xawery Dunikowski (1875 - 1964) artysta rzeźbiarz”
Wspólnie z Książnicą Pomorską im. Stanisława Staszica zapraszamy Państwa gorąco na wernisaż wystawy „Xawery Dunikowski (1875 - 1964) artysta rzeźbiarz”, który odbędzie się już jutro, 2 kwietnia 2015 r. o godz. 17:00 w Sali pod Piramidą, w budynku Książnicy Pomorskiej przy ul. Podgórnej 15/16 w Szczecinie. Gościem specjalnym wernisażu będzie uczennica Xawerego Dunikowskiego, rzeźbiarka Wanda Czełkowska. Wystawa będzie czynna do 8 maja 2015 r.
Xawery Dunikowski to wybitny polski rzeźbiarz i malarz, twórca takich dzieł jak m.in. Tchnienie, Fatum, Macierzyństwo, Autoportret (Idę ku słońcu), Grobowiec Bolesława Śmiałego, Francuzka I, Głowy wawelskie, Pomnik Józefa Dietla w Krakowie, Pomnik Czynu Powstańczego, Pomnik Żołnierza 1 Armii WP. Wykładał na ASP w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. Duża część jego dorobku zgromadzona jest w Muzeum Rzeźby w warszawskiej Królikarni (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie). Pochodzące z tej kolekcji rzeźby Dunikowskiego zaprezentowane zostały w 1999 roku na wystawie w Książnicy Pomorskiej zorganizowanej z okazji otwarcia jej nowego gmachu. Wtedy też na ścianach Sali pod Piramidą umieszczono odlewy słynnych Głów Wawelskich, które zdobią ją do dziś.
Obecna wystawa składa się w większości z rzeźb, obrazów, przedmiotów muzealnych oraz archiwaliów pochodzących ze zbiorów Książnicy Pomorskiej. Ta cenna kolekcja stała się własnością Biblioteki dzięki Marii Flukowskiej, która w 1977 roku przekazała ją wraz ze spuścizną swoją i swojego męża – pisarza Stefana Flukowskiego. Od 1946 roku do śmierci mistrza w 1964 roku małżeństwo Flukowskich oraz córka Marii – Halina Leszczyńska, opiekowali się Xawerym Dunikowskim. Pomagali niemłodemu już wówczas artyście tak w sprawach związanych z życiem zawodowym jak i prywatnym. To dzięki nim, a zwłaszcza Marii, zgromadzone zostało cenne archiwum pochodzące z tego okresu, którego niewielką tylko część prezentujemy na naszej ekspozycji.
Wystawę dopełniają, udostępnione dzięki życzliwości Muzeum Narodowego w Szczecinie, prace Dunikowskiego ze zbiorów tej instytucji, a także jedna rzeźba ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Na wystawie zaprezentowane zostaną także trzy rzeźby zaproszenej na wernisaż uczennicy Dunikowskiego Wandy Czełkowskiej: Kobieta Akt3/4 z kolekcji Przedsiębiorstwa Budowlanego "Calbud" oraz Portret imaginacyjny I i Portret imaginacyjny II z kolekcji naszej Fundacji.
źródło: http://www.ksiaznica.szczecin.pl/www/wydarzenia/single/id/984