Festiwal Kolęd 2015 - kolejna inicjatywa Fundacji ARS et BONUM
W dniu 6 lutego 2015 roku Fundacja ARS et BONUM zorganizowała w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie Festiwal Kolęd. Ta nowa, ciekawa inicjatywa została skierowana do dzieci w wieku szkolnym, mieszkających w powiecie choszczeńskim, głównie w małych wsiach. Brak infrastruktury kulturano-oświatowej tj. kina, teatry, galerie, muzea czy kluby, a także utrudniony dostęp do placówek kultury obecnych w sąsiednich miejscowościach, naraża dzieci zamieszkujące w małych wsiach i miejscowościach na wykluczenie społeczne - często uniemożliwia im rozwijanie posiadanych talentów, jest przeszkodą w rozwijaniu zainteresowań oraz wyzwalaniu indywidualnej, pozytywnej aktywności, tak ważnej w rozwoju dzieci i młodzieży.
Na kanwie spotkania przedstawicieli Fundacji ARS et BONUM z Ks. Maciejem Pliszką, który w ramach powierzonych mu zadań wspiera społeczność wsi Korytowa – klasycznej byłej wsi, która przeżyła upadek PGR-u, powstała myśl, aby zorganizować w Galerii Kapitańskiej Festiwal Kolęd, który umożliwiłby dzieciom zaprezentowanie swoich muzycznych talentów na profesjonalnej scenie i w miejscu, w którym występują inni artyści podczas organizowanych imprez artystycznych. W organizację tego Festiwalu włączyła się również Fundacja Dzieła Św. Jakuba w Szczecinie oraz prywatni sponsorzy.
W Festiwalu Kolęd w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie wzięło udział 26 dzieci. Młodzi artyści podczas festiwalu zostali podzielni na 3 grupy wiekowe. Z każdej grupy wiekowej wyłoniono po troje dzieci, które otrzymały nagrody główne. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę uznania, a jedna z uczestniczek otrzymała dodatkowo nagrode publiczności. Wraz z młodymi artystami przybyli ich opiekunowie – nauczyciele ze szkół podstawowych, do których uczęszczają, a także ich koledzy i koleżanki, którzy tłumnie zasiedli na widowni Wraz z dziećmi przybył także Ks. Marcin Smoliga – Proboszcz Korytowa.
Mamy nadzieję, że Festiwal Kolęd 2015 przerodzi się w cykliczne spotkania z dziećmi z tego terenu, co przyczyni się do rozwoju ich talentów i pozytywnej aktywności życiowej w przekonaniu, że artystą może być każdy – w każdym miejscu na ziemi.